7 czerwca uczniowie ze Szkolnego Koła Pamięci w ramach prac posprzątali i uszanowali „wiekuisty spoczynek” zmarłych na zabytkowym cmentarzu w Olsztynie. W ramach ocalić od zapomnienia historyczne miejsca ludności olsztyńskiej, która również była pochodzenia niemieckiego. Uczniowie uczą się tolerancji i historii. 

17 maja   uczniowie naszej szkoły w ramach działań Koła Pamięci- ocalić od zapomnienia odszukali w rejonie Zatorza pomniki upamiętniające ofiary II wojny światowej i polityki nazistowskiej czyli eksterminacji. Odwiedzanie taki miejsc służy podtrzymaniu pamięci ludzi, którzy zginęli za swoją ojczyznę. Pod pomnikiem jest złożonych około 5 tyś. ciał, u uczniów wywołuje to empatię i szok, jak wiele istnień pochłonęła wojna, która trwała 5 lat. 

Międzynarodowy Dzień Zwycięstwa

Międzynarodowy Dzień Zwycięstwa obchodzony jest w Polsce 8 maja. Uczniowie naszej szkoły upamiętnili ten fakt historyczny- „ocalić od zapomnienia”. Zapoznani zostali z historią II wojny światowej i datą upamiętniającą zakończenie „koszmaru” ludzkości XX wieku. Pomimo, że upłynęło 73 lata, to nadal należy przekazywać młodym pokoleniom, co niesie dla człowieka widmo wojny. Pamiętać trzeba, żeby nie powtórzyć tego samego błędu, który zapisał się w dziejach ludzkości jako największa i najkrwawsza wojna – koszmar.

Dzień Pamięci Ofiar Katyńskich

13 kwietnia to Dzień Pamięci Ofiar Katyńskich. Uczniowie naszej szkoły przygotowali plakaty opisujące historię ofiar dokonanych prze ZSRR podczas II wojny światowej – 1940 roku. Młodzież zapaliła znicz pamięci Marka Husaka. Na lekcjach przeprowadzono pogadanki o ofiarach stalinizmu, żeby ocalić od zapomnienia przeszłość. „Nigdy nie zapomnimy”, „Ocalimy od zapomnienia”, to hasła, które przyświecają naszej młodzieży.

 

Lekcje historii w plenerze

Na wycieczkach uczniowie naszej szkoły zapoznają się z historia swojego miasta. Młodzież stara się dostrzec miejsca i budowle, które zachwycają, a jednocześnie są niedostrzegane i niedocenione przez mieszkańców Olsztyna. Lekcje historii w plenerze rozwijają i pogłębiają wiedzę i zainteresowania, a może staną się przyszłą pasją lub pracą. Wyznaczeni uczniowie wyślą prace na V Wojewódzki Konkurs Fotograficzny pt. „Mój zabytek”. Trzymamy za nich kciuki!

 

Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

1 marca to Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Polsce. Instytucje Pamięci Narodowej organizują na ulicach akcje upamiętniające, kim byli żołnierze, którzy z bronią w ręku postanowili kontynuować po II wojnie światowej walkę o niepodległość i suwerenność Polski. Uczniowie po lekcjach edukacyjnych również uczcili ten dzień składając kwiaty i zapalając znicze pod olsztyńskimi pomnikami.

Kartka dla Rodaka

Uczniowie naszej szkoły w miesiącu lutym włączyli się do akcji „Kartka dla Rodaka”. Organizatorem jest Fundacja dla Rodaka. Młodzież własnoręcznie przygotowała kartki wielkanocne z życzeniami. Zostaną one przekazane Polakom mieszkającym w Kazachstanie, Litwie, Białorusi, Ukrainie, Czechach, Obwodzie Kaliningradzkim, Belgi, Kanadzie, Gruzji, Armenii i Czarnogórze. Podczas lekcji uczniowie zostali zapoznani ze wspomnieniami seniorów z okresu zsyłek XX w. Tematyka zajęć – „Ocalić od zapomnienia – historie Polaków za wschodnią granicą”.

Międzynarodowy Dzień Tolerancji

 

16 listopada to Międzynarodowy Dzień Tolerancji. Uczniowie naszej szkoły przygotowali plakaty i hasła, często bardzo osobiste i opisujące znaczenie tolerancji. Na korytarzu szkolnym przygotowano wystawę prac i pomysłów – haseł. Gimnazjaliści o tym wiedzą, z chęcią się do tego dnia przygotowali. Szanują innych, nie patrzą na kolor skóry, wyznanie religijne, wygląd,  tylko potrafią dostrzec drugiego człowieka. W związku z happeningiem uczniowie zachęcają do pomocy słabszym i potrzebującym. W dzisiejszym świecie brakuje tolerancji. 

Urodziny patrona szkoły

 

W czwartek 19 września uczniowie kl. 3a wraz z p. Beata Gaworską – Skrzypek opiekunem SKP odwiedzili grób patrona szkoły p. Hieronima Skurpskiego. Młodzież, by uczcić pamięć o naszym  patronie i oddać mu hołd z okazji zbliżającego się święta szkoły, posprzątała pomnik, złożyła wieniec i zapaliła znicz.

Dzień Polskiego Państwa Podziemnego

 

27 września w Polsce obchodzono Dzień Polskiego Państwa Podziemnego. W nasze szkole młodzież podczas lekcji WOS-u pisali kartki do powstańców, zapoznali się z życiorysem bohaterów – patriotów, okazali zainteresowanie i empatię losem żyjących powstańców. Uczniowie klasy II b wraz z p. Beatą Gaworską-Skrzypek, opiekunem SKP odwiedzili pomnik powstańców przy ulicy Sybiraków. Pragniemy kultywować pamięć o czynach i ludziach, którzy walczyli o naszą wolność i niezależność. 

Dzień Kombatanta

 

8 września uczniowie ze Szkolnego Koła pamięci uczestniczyli w obchodach Dnia Kombatanta. Uroczystość po raz kolejny odbyła się w Zespole Szkół Mechaniczno – Energetycznych w Olsztynie. Szkoła miała zaszczyt gościć ludzi, którzy w czasie II wojny światowej walczyli o wolność Polski. Jednym z nich był p. płk. Marcin Kus – prezes Związku  Kombatantów w Olsztynie. Pan Kus wygłosił wykład skierowany do dzieci i młodzieży o tym, jak ważne jest budowanie relacji między pokoleniem kombatantów i najmłodszych Polaków, a także jak ważna jest pamięć o przeszłości i pielęgnowanie przekazywanych wartości. W drugiej części spotkania nasi uczniowie wzięli udział w warsztatach prowadzonych przez p. Z. Majchrzaka o współczesnym patriotyzmie.