Zakończenie projektu „Bering virtuous im a virtual world”.

Realizacja projektu Erasmus+ „BEING VIRTUOUS IN A VIRTUAL WORLD” dobiegła końca. Ostatnie spotkanie odbyło się w Polsce w Krakowie w dniach 23-28 kwietnia 2023 roku. Uczestnikami wyjazdu byli uczniowie z Portugalii, Grecji, Włoch i Polski. Podczas spotkania zrealizowano bardzo bogaty program, który zaoferował nam wiele niezapomnianych chwil i wrażeń. W poniedziałek przewodnik Maciek przeprowadził nas Traktem Królewskim, rozpoczynając od Barbakanu, Bramę Floriańską do Wzgórza Wawelskiego. Poznaliśmy historię oraz legendy krakowskie. Po krótkiej przerwie zwiedziliśmy Wieżę Ratuszową oraz Rynek Podziemny, natomiast wieczorem wysłuchaliśmy makabrycznych opowieści związanych z Krakowem. Przewodnik Łukasz opowiedział nam o profesji miejskiego kata, najsłynniejszych seryjnych mordercach i duchach nawiedzających Kraków. Następny dzień rozpoczął się spotkaniem, podczas którego nasi goście obejrzeli film prezentujący naszą szkołę i kraj. Po krótkiej przerwie odbyła się debata Oxfordzka na temat cyberbezpieczeństwa i cyberprzemocy. Następnie uczestnicy projektu wypowiedzieli się na temat tolerancji, rasizmu, włączania mniejszości narodowych i potrzeby poszanowania drugiego człowieka. Wiele emocji dostarczyło podsumowanie wyników debaty, rozdanie nagród, certyfikatów uczestnictwa oraz przemówienia koordynatorów projektu. Kolejną aktywnością były podchody przygotowane w aplikacji Action Bound. Po południu przewodnik Jakub opowiedział nam historię Żydów polskich i dzielnicy Kazimierz. Najbardziej oczekiwanym punktem programu było zwiedzanie obozu Auschwitz-Birkenau, który zrealizowaliśmy w środę. Pobyt w obozie dostarczył nam wiele wzruszeń oraz refleksji. Ostatnim punktem było czwartkowe zwiedzanie Kopalni Soli „Wieliczka”- skarbu dziedzictwa narodowego wpisanego na listę UNESCO. Tego samego dnia w godzinach popołudniowych wspólnie spędziliśmy czas na uroczystych kolacjach. Projekt zaowocował poznaniem kultur, tradycji, smaków oraz nawiązaniem nowych międzynarodowych przyjaźni. Podczas pożegnania nie zabrakło łez, wzruszeń, deklaracji na kontynuację naszych znajomości oraz realizację kolejnego wspólnego projektu.

Podsumowując zakończenie projektu bardzo pragniemy podziękować rodzicom Leona Wielowiejskiego, Michała Ratkiewicza, Grzegorza Maćkiewicza, Natalii Kalinowskiej, Igi Wojczulanis i Nataniela Borodulina za wsparcie, zaangażowanie i przygotowanie cudownych prezentów dla wszystkich uczestników projektu, które ubogaciły nasz wyjazd. Kochani Rodzice bez Was nie udałoby się nam zorganizować tak wspaniałego finału projektu. Jesteście niesamowici!